Popis: Improper coat (IC) alebo non-standard hair teda neštandardné osrstenie je ďalším prejavom inzercie v géne RSPO2 u niektorých plemien psov. Improper coat (IC) sa dedí autozomálne recesívne. Mutácia je inzercia 167 bp v netranslatovanej oblasti (UTR) RSPO2.

U Portugalských vodných psov (PWD) sa vyskytujú dva varianty osrstenia: zvlnená (wavy) a kučeravá (curly). U tohto plemena sa však môžu vyskytovať jedinci, ktorí nemajú osrstenie podľa štandardu tzv. Improper Coat (IC). IC sa vyznačuje krátkou srsťou na hlave, tvári a nohách. Telo je pokryté hrubou a skôr rovnou poprípade mierne zvlnenou srsťou a svojim vzhľadom sú podobní flat- alebo curly-coated retrieverom.

Psi so štandardným typom srsti majú jednu alebo obe alely s inzerciou. Neštandardné osrstenie (IC) je dedené autozomálne recesívne a teda prejaví sa len v prípade, že jedinec zdedí wild-type alelu od oboch rodičov (je homozygot pre wild-type alelu). Heterozygotní jedinci sú prenášači wild-type alely. Genetický test je schopný odhaliť prenášačov vo vrhu a cieleným výberom jedincov na krytie je možné vyvarovať sa prítomnosti potomkov s wild-type alelou v homozygotnom stave (jedinci s neštandardným osrstením –IC).

 

Dedičnosť: autozomálne recesívna

 

Mutácia: inzercia 167 bp v oblasti 3´UTR v géne RSPO2

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml) alebo výter 2 cytologické kefky. Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: Goldendoodle, Labradoodle, Havanský psík, Portugalský vodný pes,

 

Poznámky: