Popis: Progresívna atrofia sietnice (PRA) je dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u mnohých plemien psov a ktoré sa manifestuje rôznymi klinicky nerozoznateľnými formami. Progresívna degenerácia tyčiniek a čapíkov v sietnici vedie k progresívnej strate zraku, ktorá končí úplnou slepotou. RCD4 je forma PRA, ktorá bola prvýkrát opísaná u Gordon Setrov a neskôr nájdená u niekoľkých ďalších psích plemenách. Typická je postupná degenerácia fotoreceptorových buniek. Priemerný vek nástupu je 10 rokov, prípady boli pozorované vo veku od 5 do 12 rokov.

 

Dedičnosť: autozomálne recesívna

 

Mutácia: c.3149_3150insC v géne C2orf71

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml) alebo výter 2 cytologické kefky. Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: Australian Cattle Dog, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Cockapoo, English Setter,  Gordon Setter, Irish Setter, Irish Red Setter, Irish Red & White Setter, Japanese Spitz, Old Danish Pointing Dog, Polish Lowland Sheepdog, Small Munsterlander, Tatra Shepherd Dog, Tibetan Terrier, Poodle (all)

 

Poznámky: