Popis

Canis herpes vírus spôsobuje systémové, často smrteľné ochorenie šteniat.

Canis herpes vírus spôsobuje systémové, často smrteľné ochorenie mláďat. Psí herpesvírus (CHV; druh Canid herpesvirus 1) bol prvýkrát opísaný v roku 1965 ako pôvodca smrteľnej hemoragickej choroby šteniat. Je klasifikovaný v rode Varicellovirus (podrodina Alphaherpesvirinae, rodina Herpesviridae), spolu s príbuznými vírusmi, ako je mačací herpesvírus 1 (FHV1), konský herpesvírus 1 (EHV1), vírus pseudo králičí (PRV) a vírus varicella-zoster (VZV). Jedná sa o DNA vírus.

 

Klinické príznaky

Najčastejšie klinické príznaky sa vyskytujú u šteniat mladších ako štyri týždne. Úmrtnosť vo vrhu je vysoká. U šteniat medzi klinické príznaky patrí ťažkosti s dýchaním, silný výtok z nosa, strata chuti do jedla (anorexia), šedavo žltá alebo zelená mäkká stolica bez zápachu, pretrvávajúci plač, záchvaty a náhla smrť. U šteniat, ktoré sa javia ako mierne postihnuté, sa často objavia neurologické príznaky alebo slepota.

 

Prenos

Canis herpes virus žije v reprodukčných a dýchacích cestách psov u samcov aj samíc. U dospelých sa choroba prenáša aerosólom a priamym kontaktom vrátane kýchania, kašľania, ňuchania, olizovania a sexuálnych aktivít medzi infikovaným a neinfikovaným psom. Šteňatá sa zvyčajne nakazia v pôrodnom kanáli alebo z nosných a orálnych sekrétov matky krátko po narodení. Šteňatá môžu vírus šíriť aj jeden na druhého. To, že jedno šteniatko vo vrhu je infikované CHV, ešte neznamená, že sú všetci. CHV nespôsobuje u ľudí infekciu. Po infikovaní psa môže zostať latentný alebo skrytý a tichý v tkanivách a môže sa preniesť na iných psov, najmä na plod vyvíjajúci sa v maternici. Stres alebo iné ochorenie môže spôsobiť opakované ochorenie u psa, ktorý bol predtým infikovaný. Inkubačná doba šteniat je štyri až šesť dní, po ktorých sa objavia klinické príznaky alebo nastane náhla smrť.

Diagnostika

Detekcia canis herpes vírusu sa vykonáva izoláciou DNA zo vzoriek a analýzou PCR alebo PCR v reálnom čase (qPCR).

 

Vzorky

Analýza sa uskutočňuje z krvi, séra, nervov, tkanív a akejkoľvek telesnej tekutiny.