Popis

Avian polyomavirus bol prvý krát objavený v roku 1981 u anduliek (budgies) a bol pomenovaný ako Budgerigar fledgling disease. Je to vírus patriaci do skupiny polyomavírusov, veľmi malých vírusov obsahujúcich dvojvláknovú DNA. Tento patogén bol považovaný za jedného z najvýraznejších ohrození pre vtákov žijúcich v zajatí na celom svete (v súčasnosti je častejší výskyt PBFD). Je to vysoko infekčné ochorenie postihujúce takmer všetky, ak nie úplne všetky druhy papagájov. Polyomavírus je najnebezpečnejší pre mláďatá vo veku 14-56 dní s pravdepodobnou inkubačnou periódou približne 2 týždne a menej. Mladé vtáky často hynú, zatiaľ čo dospelé vtáky si môžu vyvinúť určitý stupeň imunity.
Medzi symptómy patrí nafúknuté brucho, depresie, malý apetít, anorexia, nízka hmotnosť, zvracanie krvi, hnačka, dehydratácia, abnormality pierok, krvácanie pod kožou, dýchavičnosť, ataxia, tremor, paralýza. Niektorí jedinci hynú bez akýchkoľvek symptómov. Dospelé jedince môžu uhynúť na sekundárnu bakteriálnu, vírusovú, fungálnu alebo parazitárnu infekciu.

 

Prenos

Ochorenie sa prenáša z jedného jedinca na druhého priamym kontaktom, inhaláciou aerosolu, prijímaním kontaminovanej potravy alebo kŕmením mláďat rodičom, infekciou trusom a prachom z pierok ako aj kontaktom s nakazeným okolím (inkubátor a iné).
Jedince, ktoré sú nakazené a nemajú obvyklé príznaky infekcie sú často zodpovedné za šírenie vírusu vo voliérach. Dospelé jedince môžu byť prenášačmi.

 

Diagnostika

Detekciu Avian polyomavírusu uskutočňujeme izoláciou DNA z krvi a následnou PCR alebo real-time PCR (qPCR).

 

Vzorky

Analýza sa vykonáva z krvnej škvrny rovnako ako analýza určenia pohlavia (na obidve analýzy stačí jedna krvná škvrna).