Popis: Katarakta (šedý zákal) alebo porucha priehľadnosti šošovky je najznámejší patologický stav šošovky. Spočiatku bývajú postihnuté okrajové časti šošovky, ktoré nemajú vplyv na zmenu videnia a ostrosti. Ak však katarakta postupuje smerom do stredu šošovky, videnie sa zhoršuje až vie jedinec rozoznať iba rozdiel medzi svetlom a tmou. Transparencia šošovky klesá až sa nakoniec úplne vytratí. Takáto poškodená šošovka má šedobielu farbu a preto sa toto ochorenie nazýva šedým zákalom.

Katarakty sú veľmi častým dedičným ochorením a vyskytujú sa takmer u 100 rôznych plemien psov. V súvislosti s dedičnými formami katarakty sú popisované rôzne typy dedičnosti. Väčšina HC je dedená autozomálne recesívne, existujú však aj s autozomálne dominantou formou dedičnosti, príp. polygénna dedičnosť. Podľa vedeckej literatúry je pravdepodobnosť rozvinutia choroby u austrálskeho ovčiaka 17-krát vyššia u heterozygotného zvieraťa v porovnaní s čistým zvieraťom HSF4. Test nemôže vylúčiť iné genetické defekty, ktoré sa môžu podieľať na vývoji dedičnej katarakty u austrálskych ovčiakov.

 

Dedičnosť: autozomálne dominantná (neúplná penetrancia) – Austrálsky ovčiak

autozomálne recesívna – Bostonský teriér, Francúzsky buldoček, Stafordšírsky bulteriér

 

Mutácia: g.85286582delC v géne HSF4 Australian Shepherd, Miniatúrny americký ovčiak,

g.85286582_insC v géne HSF4 – Bostonský teriér, Cockapoo, Fox Terrier Wire, Francúzsky buldoček, Stafordšírsky bulteriér

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml). Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: Austrálsky ovčiak, American Bully, Bostonský teriér, Cockapoo, Foxteriér hrubosrstý, Francúzsky buldoček, Miniatúrny americký ovčiak, Miniatúrny Austrálsky ovčiak, Stafordšírsky bulteriér

 

Poznámky: