Popis: Juvenilná renálna dysplázia (JRD) je definovaná ako abnormálny vývoj buniek v obličkách, ktoré sa správne nevyvinú už v priebehu embryogenézy. JRD je fatálne ochorenie, ktoré má za následok v konečnom štádiu zlyhanie obličiek a následnú smrť. Dôležitú úlohu pri tomto ochorení má enzým v syntéze prostaglandínov – Cox-2. Prostaglandíny vyžadujú aktiváciu zápalovými alebo inými podnetmi. Jedinci, ktorých obličky sú vyvinuté abnormálne, majú mnoho symptómov. Väčšinou sa prejaví jeden alebo viac z nasledujúcich symptómov:
• Zvýšená tvorba a vylučovanie veľkého objemu moču (polyúria, zvyčajne medzi 6 – 24 mesiacom veku)
• Zvýšený smäd alebo nadmerný príjem vody (polydipsia, zvyčajne medzi 6 – 24 mesiacom veku)
• Krv v moči (hematúria)
• Znižovanie účinku pohlavných hormónov (anestrus)
• Nedostatok chuti do jedla (nechutenstvo, anorexia)
• Zlý rast (zakrpatený rast)
• Znižovanie telesnej hmotnosti

Pre psov trpiacich na chorobu JRD neexistuje žiadna špecifická liečba. Liečba je rovnaká ako pri chronickom zlyhaní obličiek z akejkoľvek príčiny.

 

Dedičnosť: autozomálne dominantná s neúplnou penetranciou

 

Mutácia: Cox-2 promotor (4 mutantné alelické varianty)

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml) alebo výter 2 cytologické kefky. Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: Airedalský teriér, Aljašský malamut, Bedligtonský teriér, Bígl, Boxer, Bulldog, Čaučau, Doberman, Hamiltonov durič, Írsky vlkodav, Jemnosrstý pšeničný teriér, Jorkšírsky teriér, King Charles Spaniel, Kólia, Lhasa apso, Malý bradáč, Nemecká doga, Nemecký špic vlčí, Nórsky losí pes, Samojed, Portugalský vodný pes, Pudel, Shih-tzu, Staroanglický ovčiak (Bobtail), Zlatý retríver, prípadne ďalšie

 

Poznámky: Renálna dysplázia je dedená dominantne, to znamená, že postačuje jedna kópia mutácie na rozvinutie ochorenia. U zvieraťa je riziko rozvinutia ochorenia RD ak má jednu alebo dve kópie génu s mutáciou.