Popis: PRA-prcd – Progresívna atrofia sietnice je dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u mnohých plemien psov a prejavuje sa rôznymi formami. Forma progresívnej degenerácie tyčiniek a čapíkov je degenerácia fotoreceptorov a vyskytuje sa v rôznom veku psa. Genetická porucha spôsobuje degeneráciu buniek sietnice v oku. Najprv sú postihnuté tyčinky; preto najprv nastáva nočná slepota (šeroslepota). Následne dôjde k poškodeniu čapíkov, čo vedie k úplnej slepote zvierat v optimálnych svetelných podmienkach, ako je napríklad denné svetlo. Čas nástupu sa však môže meniť a závisí od plemena psa od 2 do 12 rokov.

 

Dedičnosť: autozomálne recesívna

 

Mutácia: c.5G>A v géne PRCD (predchádzajúce označenie 1298G>A)

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml) alebo výter 2 cytologické kefky. Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: American Eskimo Dog, Australian Cattle Dog, Australian Shepherd, Australian Shepherd (Miniature Australian Shepherd), Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Basenji, Chesapeake Bay Retriever, Chinese Crested Dog, Cockapoo, Cocker Spaniel (American, England), English Cocker Spaniel, Entlebucher Mountain Dog, German shepherd, Lapphund (Finnish, Swedish), Goldendoodle, Golden Retriever, Karelian Bear Dog, Kuvasz, Labradoodle, Labrador Retriever, Lapponian Herder, Magyar Vizsla, Norwegian Elkhound, Papillon, Poodle (Dwarf, Miniature, Toy), Terrier (Silky, Yorkshire), Water Dog (Portuguese, Spanish)

  

Poznámky: PRA-prcd sa môže vyskytnúť aj u ďalších neuvedených plemien