Popis

Brucelóza je zoonotické ochorenie spôsobené druhmi Brucella, ktoré sa prenáša zo zvierat na ľudí. Brucelóza u psov sa radí medzi pohlavne prenosné ochorenia. Rod Brucella sú gramnegatívne, fakultatívne intracelulárne patogény.

Počet druhov v tomto rode sa postupne zvyšoval objavom kmeňov z voľne žijúcich zvierat, ako sú obojživelníky a ryby. Štyri hlavné patogénne druhy Brucella spôsobujúce ochorenie u ľudí sú Brucella abortus (hovädzí dobytok, byvol), Brucella melitensis (kozy, ovce, ťavy), Brucella suis (ošípané) a Brucella canis (psi).

Na celom svete sa ročne diagnostikuje viac ako 500 000 nových prípadov brucelózy. Psy prichádzajú do častého kontaktu s ľuďmi a môžu byť infikované Brucellou.  B. canis môžu na človeka preniesť infikované psy alebo ich sekréty. Na rozdiel od iných druhov Brucella symptómy infekcie B. canis chýbajú alebo sú mierne. U psov môže B. canis spôsobiť potrat, atrofiu semenníkov, neplodnosť a lymfadenitídu. Infekčná cesta je hlavne cez priamy kontakt s plodom, placentou, fetálnymi tekutinami a/alebo vaginálnym výtokom po potratoch. V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť endokarditída alebo meningitída. Z ostatných druhov Brucella sú pre človeka patogénnejšie B. abortus a B. melitensis. Infekcia ľudí brucellou od psov teda zostáva problémom, najmä vzhľadom na to, že počet psov používaných ako domáce zvieratá výrazne narastá.

Molekulárna detekcia pomocou PCR, ktorá ponúka vysoký stupeň citlivosti a špecifickosti, je preferovanou metódou a je oveľa rýchlejšia ako kultivačné metódy.

Klinické príznaky

Bez príznakov

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde sa baktérie nachádzajú. Toto sú niektoré zo znakov, ktoré si môžete všimnúť u svojho psa:

Infekcia/zápal močového mechúra, močových ciest, vagíny, maternice, placenty, zápal nadsemenníkov (epididymitída), zápal semenníkov (orchitída), zápal prostaty

Potrat

Neplodnosť

Mŕtvonarodené plody

Endokarditída

Meningitída

U niektorých jedincov sa môžu vyvinúť nešpecifické klinické príznaky, ako je letargia, slabá srsť, generalizovaná lymfadenopatia a horúčka

Prenos

Kontakt s chorými psami – priamy kontakt s plodom, placentou, fetálnymi tekutinami, vaginálnym výtokom po potrate

 

Párenie s infikovanými psami

Diagnostika

Molekulárna detekcia kvalitatívnou real time PCR

Vzorky

urogenitálny výter vatovým tampónom