Popis: Faktor VII (FVII) je vitamín K dependentný glykoproteín, ktorý je syntetizovaný v pečeni. Hrá kľúčovú úlohu pri zahájení hemokoagulácie. V prípade poranenia ciev FVII v kombinácii s tkanivovým faktorom (TF) a za prítomnosti vápnika štiepi faktor IX a faktor X na ich aktívne formy, ktoré sa podieľajú na tvorbe trombínu. Deficit faktoru VII nepriaznivo ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a spôsobuje nadmerné krvácanie v prípade akéhokoľvek zranenia alebo pri operácii.

 

Dedičnosť: autozomálne recesívna

 

Mutácia: c.6385G>A (Gly96Glu) v EGF-2 doméne génu cFVII

 

Vzorka: plná krv v EDTA (1,0 ml) alebo výter 2 cytologické kefky. Pre oficiálne účely odporúčame odber veterinárom, ktorý súčasne overí a potvrdí identitu jedinca do tlačiva.

 

Analýza je vhodná pre nasledovné plemená: Airedalský teriér, Alaskan Klee Kai, Americký líščí pes, Austrálsky ovčiak, Bígl, Bradáč malý, Bradáč veľký, Fínsky stavač, Írsky vodný španiel, Japonský špic, Miniatúrny americký ovčiak, Miniatúrny Austrálsky ovčiak, Nemecký drôtosrstý stavač, Papillon, Phaléne, Škótsky jelení pes – Deerhound, Welšský špringerspaniel

 

Poznámky: